Monety bulionowe - czym są i jak je kupować?

30 lipca 2020

Pod pojęciem "monety bulionowe" kryją się monety inwestycyjne. Są inaczej nazywane też monetami lokacyjnymi. Są to monety wykonane z metali szlachetnych, które powstają właśnie w celach inwestycyjnych, a nie po to, żeby nimi płacić za różne produkty. Monety bulionowe mają na celu nie tylko zachować wartość poniesionej inwestycji, ale jeszcze ją powiększyć. W tej chwili stale rośnie liczba osób, które decydują się zainwestować w tego rodzaju monety. Żeby jednak inwestycja była trafiona, warto mieć chociaż podstawową wiedzę na ten temat. Jak wyglądają monety bulionowe i gdzie można je kupić? W jaki sposób je kupować, by na tym zyskać?

Monety bulionowe - krótka charakterystyka

Monety bulionowe to coraz popularniejszy sposób inwestowania. Bite są specjalnie na cele inwestycyjne, a ich wartość jest zwykle taka sama jak wartość zawartego w nich kruszcu. To sposób lokowania swojego kapitału - bezpieczniejszy niż zwykłe oszczędzanie, ponieważ po pewnym czasie za podobną ilość pieniędzy można kupić znacznie mniej niż wcześniej. Z kolei kruszce szlachetne raczej stale podnoszą swoją wartość - przy dłuższej inwestycji można więc całkiem sporo zarobić. Nic dziwnego, że tą możliwości interesuje się tyle osób. 

Monety bulionowe - w co inwestować?

Decydując się na zakup monet bulionowych, lepiej jest zainwestować w wersje złote. Złoto jest najdroższe, a przy tym jego wartość wciąż wzrasta. W dodatku jest to również kruszec poszukiwany. Odwrotnie niż w przypadku monet kolekcjonerskich, o wiele lepiej jest inwestować w monety bulionowe, które są popularniejsze. Dlaczego? Ponieważ kiedyś łatwiej będzie je odsprzedać. Oczywiście, po te mniej znane modele można sięgnąć z czasem - kiedy kolekcja zacznie się powiększać i popularne monety bulionowe już w tym zestawie będą. Jeśli jednak ktoś jest raczej na początku swojej drogi, lepiej by zdecydował się na monety powszechniej znane. Wie o nich po prostu więcej osób, a więc więcej będzie zainteresowanych, którzy w przyszłości szybko rozpoznają monetę autentyczną. Wysoka rozpoznawalność takich monet przekłada się również na ich cenę, która jest najbardziej zbliżona do ceny giełdowej uncji złota. W związku z tym, iż za rzadkie monety inwestycyjne trzeba zapłacić więcej, może być ciężej znaleźć kupca. 

Monety bulionowe - jak je bezpiecznie kupić?

Decydując się na zakup monet bulionowych, warto wybrać na początek te popularniejsze. Będzie to też o tyle rozsądna inwestycja, że ich koszt będzie zbliżony do rzeczywistego kosztu złota. Tak w danej chwili, jak i później łatwiej będzie więc nawet oszacować ich wartość. Jak wiele monet bulionowych danego typu kupić? Najlepiej by do portfela inwestycyjnego trafiły najpopularniejsze monety. Gdy będziemy mieć już na przykład 4 złote monety tego rodzaju, można rozejrzeć się za rzadszymi egzemplarzami, przy czym nie jest to konieczne. Są osoby, które poprzestają na takich popularnych rodzajach złotych monet, a ich inwestycje również są bardzo opłacalne w przyszłości. Wszystko zależy więc od danego inwestujące - jego chęci i możliwości. Więcej na mennica-krakowska.pl >>


Autor

Redakcja

bezpiecznyrynekpracy.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)