Dlaczego złoto zmienia kolor?

19 listopada 2019

Patrząc na wyroby ze złota na przestrzeni lat, można z łatwością zauważyć różnice w ich wyglądzie. Pomimo tego, że zostały one wykonane z jednego rodzaju kruszcu – złoto zmienia kolor, co może nas wprowadzać w błąd. Różnice można w pewnym stopniu wytłumaczyć ich pochodzeniem, ale nie zawsze. Czy więc jest możliwe, że zachwycamy się falsyfikatem? Oczywiście, nie!

Klasyczna odmiana złota

Najbardziej popularnym i przez większość użytkowników uważanym za jedyny, odcieniem złota, jest jasna żółć. Kolor ten jest uzależniony od indywidualnie dobranego do oczekiwanej barwy stopu pewnych metali, które wchodząc w reakcję ze złotem, wpływają na poziomie chemicznym w jego strukturę, powodując zmiany barwy. Stosując ich odpowiednio dobrane proporcje można uzyskać złoto o naprawdę nietypowej kolorystyce: niebieskiej, zielonej i szarej, a nawet różowej, choć tego typu nowatorskie rozwiązania nie znajdują zbyt wielu zwolenników wśród miłośników złotej biżuterii. Podobnie ma się z tak zwanym złotem antycznym, które chętniej wolimy oglądać w muzeach, niż jako element dekoracyjny.

Dlaczego złoto zmienia kolor?

Skład każdej biżuterii, uznawanej za złotą, opiera się na stopach innych metali w jej składzie. Znaczy to, że kolory, które barwią złoto, pochodzące od innych metali szlachetnych, nie sprawiają, że złoto przestaje być złotem. Nie jest to więc żadna podróbka. Czyste złoto jest bardzo rzadko używane przy tworzeniu biżuterii, gdyż jest zbyt miękkie, często ulega odkształceniom i innym wadom. Aby podnieść jego wytrzymałość, a przy tym wydłużyć jego trwałość, konieczne jest dodanie odpowiednich utwardzaczy, czyli innych metali, choć stosunek złota do obecności innych komponentów bywa różny i zależy od indywidualnego podejścia bądź też zamówienia na dany rodzaj biżuterii. Dla przykładu w złocie próby 333 aż 67% stopu to metale inne niż złoto, ponieważ ta próba zawiera w swoim składzie około 33,3% czystego złota. W próbie 585 inne domieszki stanowią około 41% stopu, próba 583 w popularnych biżuteriach sprowadzanych ze Związku Radzieckiego mogła zawierać maksymalnie 41,7% miedzi, pozostałe 58,3% stanowiło złoto.

Złoto – inwencja twórcza złotnika

Tworzenie stopów metali i złota jest procesem indywidualnym i nie tak prostym, jakby się wydawało na pierwszy rzut oka. Złoto zmienia kolor w procesie reakcji z pewnymi pierwiastkami. Podczas mieszania komponentów należy zwracać pilną uwagę na ich stężenie względem siebie, ponieważ nieznaczne odchylenie może spowodować, że efekt końcowy będzie daleki od oczekiwanego. Najważniejsza jest „odpowiednia barwa” powstałego stopu. W zależności od rodzaju oraz ilości użytych komponentów, może przybierać różny odcień, w zależności od kraju, w którym kupimy dany produkt, czy producenta, który stworzył dany stop. Można spotkać czerwone złoto, różowe czy choćby zielone. Nie ma to wpływu jednak na wartość kruszcu i zawartość w nim czystego złota.

Odpowiednia konserwacja złota kluczem do sukcesu

Posiadanie w swojej kasetce pięknych, złotych okazów to nie tylko przyjemność czy satysfakcja. Złoto, jak każdy inny materiał, choć bardzo twardy i uważany za trwały, wymaga indywidualnego podejścia i specjalnej pielęgnacji. Przed rozpoczęciem jego użytkowania warto przeczytać certyfikat jubilerski, aby dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji złota i sposobu jego odświeżania. Warto też nie narażać go na działanie szkodliwych substancji, ani nie czyścić na własną rękę bo może to zakończyć się trwałym jego uszkodzeniem. 


Autor

Redakcja

bezpiecznyrynekpracy.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)