Starzejące się społeczeństwa - jak zadbać o opiekę nad seniorami?

8 listopada 2019

Starzejące się społeczeństwo to kwestia poruszana już od wielu lat w przestrzeni publicznej. Dotyczy nie tylko Polaków, ale właściwie skali globalnej. Rosnąca świadomość dbania o zdrowie, odpowiednią dietę, łatwiejszy dostęp do lekarzy, statystycznie lepsze warunki życia niż jeszcze przed kilkudziesięciu laty sprawiły, że odsetek ludzi starszych wzrasta. W połączeniu ze zmniejszającym się przyrostem naturalnym w krajach rozwiniętych tendencja wzrostu średniego wieku stale się utrzymuje. W jaki sposób można zapewnić spokojną starość seniorom? Jakie działania powinny zostać podjęte, aby zabezpieczyć przyszłość ludzi starszych?

Budowanie świadomości i wprowadzanie dobrych nawyków

Nieodłączną częścią ludzkiego życia jest starość. Zwykle wiąże się ona z pogorszeniem sprawności fizycznej, niejednokrotnie również chorobami. Nawet najlepsza profilaktyka może nie usunąć ryzyka wystąpienia wielu z nich. Dlatego ważna jest świadomość, że ludzie starsi nawet prowadzący w pełni zdrowy tryb życia mogą stracić pełnię sprawności i potrzebować pomocy. Mimo to z pewnością odpowiednia edukacja na każdym poziomie, która wprowadzi do codziennego życia zdrowe nawyki żywieniowe, ruchowe i inne przyzwyczajenia może pozwolić przejść przez ostatnie lata życia łagodniej, w lepszej formie. W którymś momencie jednak opieka nad osobą starszą będzie konieczna. W świadomości Polaków należy ona do obowiązków dzieci, niejednokrotnie poświęcają one swoje życie osobiste, by wywiązać się z obowiązków. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego zatrudnienie opiekunki lub opiekuna dla osób starszych jest dobrym rozwiązaniem, bardziej akceptowalnym społecznie niż powierzenie opieki nad seniorem specjalnym placówkom.

Opieka nad osobami starszymi

Osoby chcące podjąć pracę polegającą na opiece nad seniorami powinny posiadać odpowiednie predyspozycje. Nie jest to praca łatwa, nawet jeżeli ma polegać jedynie na prowadzeniu domu i zapewnianiu towarzystwa. Może obciążać psychicznie, gdyż starsze osoby niejednokrotnie borykają się z problemem osamotnienia, zwłaszcza po utracie bliskich czy w chorobie. Niewykwalifikowana opieka może obejmować również nieco cięższe fizycznie zdania, którym osoby o niewystarczającej sile mogą po prostu nie podołać.

W poszukiwaniu opiekunki dla starszej osoby warto wykorzystać sprawdzone portale ogłoszeniowe. To jednocześnie miejsce, gdzie praca jako opiekunka osób starszych jest możliwa do znalezienia w prosty sposób, gdyż zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Serwis Pokato umożliwia bezpłatne dodanie ogłoszeń, ale także udostępnia wygodną i intuicyjną wyszukiwarkę. To nie tylko standardowo lokalizacja czy szukana fraza, ale również możliwość filtrowania wyników w obrębie zakresu wynagrodzenia, jakie interesuje osobę poszukującą pracy. Jest także możliwość określenia typu umowy czy wymiaru etatu albo koniecznej znajomości języków obcych. Można znaleźć tylko te oferty, które są idealnie dopasowane do umiejętności i wymagań osoby poszukującej pracy.

Rynek pracy dla opiekunek osób starszych

Jak zatem wygląda rynek pracy opiekunek dla seniorów? W Polsce nie jest on jeszcze mocno rozwinięty ze względu na ludzką świadomość. Niestety często osoby starsze są zaniedbywane przez rodziny, którym wydaje się, że wynajęcie osoby, która mogłaby im pomóc, jest źle widziane w społeczeństwie, a sami mają niewiele czasu. Świadomość się jednak zmienia, a pomoc w codziennych czynnościach seniorom przestaje być tematem tabu. Inaczej jest za granicą, w szczególności w Niemczech, gdzie praktyka pomocy ludziom starszym stoi na wysokim poziomie od wielu lat. Dlatego też tam rynek pracy opiekunek domowych do osób starszych jest szeroki, nie brakuje stale nowych ofert. Również w domach dla seniorów jest możliwość podjęcia dobrze płatnej pracy, która zwykle pozwala na bardziej uregulowane godziny pracy.

Przygotowanie do pracy opiekunki - dlaczego jest ważne?

Opieka nad osobą starszą może polegać na prostych pracach domowych i pomaganiu w obowiązkach, kontaktach, towarzystwie. Jednak częściej potrzebna jest tak naprawdę także opiekunka medyczna, która wykonuje wiele zadań wymagających kwalifikacji. Nawet jeżeli nie jest to wymagane przez pracodawcę, warto, aby opiekunka posiadała odpowiednie przygotowanie do pracy. Nie każdy musi posiadać doświadczenie, jednak przejście kursu na opiekunkę osób starszych pozwoli nie tylko na lepsze przygotowanie do wykonywanych obowiązków, ale także nakreśli faktyczny zakres i realia pracy. Dla niezdecydowanych na wyjazd czy rozpoczęcie pracy z pewnością pozwoli to na podjęcie ostatecznej decyzji.

Spokojna starość może wymagać zapewnienia asysty czy opieki. Dlatego praca w charakterze opiekunki osób starszych w sytuacji stale starzejących się społeczeństw jest przyszłościowa, ale wymaga odpowiednich predyspozycji oraz przygotowania.

Artykuł psonsorowany


Autor

Redakcja

bezpiecznyrynekpracy.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)