Unijne dotacje dla istniejących firm

30 lipca 2020

Unia Europejska oferuje dotacje zarówno dla tych, którzy dopiero chcą założyć własną firmę i mają na to ciekawy plan, jak i dla tych, którzy już posiadają własną firmę, jednak chcą ją rozwinąć. Dotacje na rozwój już istniejących firm pozwalają wprowadzać ciekawe unowocześnienia, udogodnienia. Ich celem jest inwestowanie w produkt lub usługę, która zdecydowanie się wyróżni na tle innych i która może nie tyle pomóc samej firmie, co obywatelom, konsumentom. Unijne dotacje mogą być bardzo wysokie, jednak są przez to niezbyt łatwe do zdobycia. Jest to jednak jak najbardziej możliwe! Co warto wiedzieć na ten temat? Co jest promowane? I jak się wszystko odbywa?

Dotacje dla istniejących firm

Już istniejące firmy mogą zyskać spore fundusze na dalszy rozwój i wdrażanie swoich pomysłów. Unia Europejska promuje jednak przede wszystkim perspektywiczne, kreatywne myślenie - i to myślenie o innych. Jeśli zatem opracowany plan ma otrzymać wsparcie unijne, powinien być oryginalny, a przy tym realny. Chodzi więc nie tylko o to, by pomysł wyróżnił się na tle innych, ale i o to, by nie było większych trudności z jego wdrożeniem - a zatem by był możliwy do zrealizowania w praktyce. Dotacje unijne dla firm już istniejących (2019-2020) nie są dostępne od ręki dla każdego chętnego przedsiębiorcy. Trzeba najpierw opracować odpowiedni plan - wszystko dokładnie opisać, by wiadomo było, iż rzeczywiście ma się pomysł na rozwój swojej firmy. Jak ubiegać się o dotację?Warto przejrzeć informacje na temat dotacji dostępne w przestrzeni internetowej. Dość dobrze opisują one wszystkie programy, do jakich można dołączyć. Znajdują się tam także informacje odnośnie do ubiegania się o taką dotację. Innym pomysłem jest zgłoszenie się do odpowiedniej instytucji, której pracownik - obeznany z prawem unijnym i kwestią dotacji - wszystko wyjaśni, a nawet pomoże w opracowaniu biznesplanu. Istnieją specjalne firmy, które pomagają zdobyć środki z dotacji - jeśli więc ktoś ma wątpliwości czy sobie poradzi, może się do nich jak najbardziej zgłosić. Firmą która profesjonalnie zajmuje się pomocą w pozyskiwaniu Dotacji Unijnych dla firm już istniejących jest krakowskie A1 Europe. Więcej na https://www.a1europe.pl/ >>

Unijne programy dotacyjne

Największym obecnie programem dotacyjnym jest POIR "Szybka Ścieżka". Finansuje on prace badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw. Obecnie promowane są przede wszystkim te pomysły, które stawiają na badania naukowe, rozwój technologiczny i wprowadzanie innowacji. Chodzi o rozwój Polski w taki sposób, by dorównała ona rozwojem technologii lepiej rozwiniętym krajom unijnym. Można również skorzystać z ogłoszonych konkursów (jak „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa”), bądź z Programów Regionalnych. Są one opracowywane w oparciu o istniejącą na danym terytorium sytuację ekonomiczno-gospodarczą. Środki unijne z tych programów przeznaczane są na rozwój firm z danego terenu. Przykładem takich programów może być małopolski program „Aktywność międzynarodowa małopolskich MŚP”, przygotowany dla Podkarpacia program „Rozwój MŚP” czy program „Inwestycje przedsiębiorstw w badania i innowacje”, do którego mogą się zgłaszać firmy z województwa łódzkiego.


Autor

Redakcja

bezpiecznyrynekpracy.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)