Łańcuchy napędowe jako napęd dla przemysłu

28 lutego 2018

Maszyny, wykonujące pracę w przemyśle ciężkim, korzystają z mechanizmów łańcuchowych. Najlepszym przykładem może być mechanizm podnoszący, z którego korzysta wózek widłowy.

Tutaj łańcuch jest najważniejszym elementem. Od niego zależy bezpieczeństwo.

Zastosowanie łańcuchów drabinkowych

To łańcuchy napędowe najczęściej stosowane. Są tworzone przez płytki połączone sworzniami. Jest on podobny do drabinki. Łańcuchy płytkowe różnią się od siebie m.in. zastosowaniem.

Łańcuch drabinkowy sworzniowy

Jest zbudowany z płytek wewnętrznych na czopach sworznia i zewnętrznych umieszczonych „na wcisk”. Rzadko wykorzystuje się go w przemyśle, ponieważ jest mało wydajny.

Tulejkowy rodzaj łańcucha

W tych łańcuchach drabinkowych znajdują się tulejki nakładane na sworznie. Są bardzo wydajne. Prędkość ich pracy może wynosić nawet 15 m/s.

Rolka w łańcuchu

Te łańcuchy drabinkowe są często stosowane. Mają sworzeń, tulejkę oraz rolkę obrotową. Dzięki nim ogniwa i zęby kół mniej się zużywają. Sworznie można wydłużyć i w ten sposób łańcuch będzie wielorzędowy, co wpłynie na jego odporność. Te łańcuchy stosuje się w wielu urządzeniach, np. rowerach, wózkach widłowych.

Łańcuchy płytkowe dla transportu wewnętrznego

Powstały ze stalowych płytek i mocnych sworzni. Można je wykorzystywać na liniach produkcyjnych i maszynach transportujących. Dzięki różnorodności materiałów zastosowanych do ich wytworzenia można je wykorzystywać zarówno w farmacji, jak i przemyśle spożywczym.

Dzielą się na jednozawiasowe i wielozawiasowe (do transportowania ciężkich ładunków).

Transport o krótkim zasięgu i łańcuchy pierścieniowe

Powstały z pierścieni ułożonych naprzemiennie. Są stosowane w przekładniach łańcuchowych, w górnictwie i budownictwie czy do wyposażenia dźwigów i suwnic.

Stosuje się je stosunkowo rzadko. To dlatego, że są hałaśliwe i mało wydajne. W górnictwie służą do transportu ładunków na bliskie odległości.

Materiały na łańcuchy

Najczęściej stosowanymi materiałami do wytwarzania łańcuchów są: stal hartowana i stal nierdzewna. Są one sprawdzonymi materiałami. Jednak wytrzymałość i trwałość zależy w dużej mierze od jakości wykonania. Dobre wykonanie odbywa się przez właściwą obróbkę, szlifowanie otworów, tulei, a także przez nasadzanie płytek, rolek i innych elementów. Nawet najsłabsza część może zaważyć o pracy łańcucha.


Autor

Redakcja

bezpiecznyrynekpracy.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)