Na co musisz zwrócić uwagę, zanim kupisz dom od dewelopera?

1 lutego 2019

Kupno domu od dewelopera może stać się nie tylko oszczędnością pieniędzy, ale przede wszystkim czasu i nerwów. W końcu nie musimy poświęcać dużej ilości czasu na poszukiwanie odpowiedniej działki, pilnować budowy, szukać ekipy budowlanej, a czasem nawet szukać konkretnego projektu domu. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie jest zbawienne dla wielu osób, jednak zanim kupisz dom od dewelopera, koniecznie zwróć uwagę na kilka kwestii.

Znajdź zaufanego dewelopera

Dobry wybór firmy deweloperskiej to klucz do sukcesu. Jednak nie da się ukryć, że z każdym rokiem jest to coraz trudniejsze. Wynika to przede wszystkim z bardzo dużej ilości deweloperów i niestety nie wszystkie działają w pełni legalnie i uczciwie. Zatem najbezpieczniejsze będzie zapoznanie się z ofertą firmy deweloperskiej dostępnej na stronie internetowej https://new-house.com.pl/budowa-domu.

Przeanalizuj dokładnie dokumentację

Dokładnie zapoznanie się z dokumentacją danej inwestycji jest kluczowe. Koniecznie trzeba zrobić to jeszcze przed podpisaniem umowy kupna domu. Bardzo ważne staje się zwrócenie uwagi na takie kwestie jak pozwolenie na budowę oraz na Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Ten drugi dokument sprawi, że zyskamy również informacje na temat tego, jak będzie wyglądać przestrzeń wokół naszego domu w najbliższych latach. Poza tym nie można zbagatelizować kwestii związanej z analizą księgi wieczystej nieruchomości, w której znajdziemy informacje związane z tym, kto jest prawdziwym właścicielem działki, jaka jest powierzchnia oraz czy dom ma obciążoną hipotekę.

Podpisz umowę i czuj się bezpiecznie we własnym domu

Każda umowa deweloperska powinna składać się z kilku stron i zabezpieczać klienta. Osoby, które nie znają pojęć prawnych i boją się złej interpretacji umowy, powinny skorzystać z pomocy prawnika. Dzięki temu uniknie się ryzyka związanego z niekorzystnymi konsekwencjami związanymi z zakupem i użytkowaniem nieruchomości. Porada prawna sprawi, że jednorazowo będziemy musieli wydać dodatkowe pieniądze, jednak dzięki temu będziemy mogli uniknąć nieprzyjemności w przyszłości. Poza tym prawnik dzięki swojemu doświadczeniu będzie umieć stwierdzić, czy owa umowa odbiega od innych umów deweloperskich, co powinno stanowić ostrzeżenie przed nieuczciwym deweloperem.

Sposób przekazania domu

Kiedy zapoznamy się już z umową i wszystkie punkty będą nam już doskonale znane i akceptowane, będzie mogło dojść do kolejnego etapu, jakim jest przekazanie domu przez dewelopera. Wtedy też musi zostać podpisany protokół odbioru domu oraz deweloper przekazuje pełną dokumentację związaną z nieruchomością. Bardzo ważne będzie przyjście na tzw. odbiór domu z osobą, która ma wiedzę związaną z budownictwem lub też po prostu z doradcą. W końcu będzie to ostatnia chwila na zwrócenie uwagi na wszelkie nieprawidłowości w domu lub też w mieszkaniu i dzięki czemu skłonienie dewelopera do ich usunięcia. Po złożeniu podpisu pozostaje nam wprowadzić się do domu lub też wykończyć nieruchomość.

 

Artykuł zewnętrzny

 


Autor

Redakcja

bezpiecznyrynekpracy.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)