Jaka moc pistoletu do kleju?

19 marca 2018

Pistolet do kleju na gorąco to sprzęt, po który sięga wielu miłośników majsterkowania. Jest to urządzenie wygodne, proste w obsłudze i niezwykle użyteczne, jednak jego niewłaściwy dobór sprawia, że po paru zastosowaniach rezygnujemy z jego dalszego wykorzystania. Jak wybrać sprzęt, aby spełniał on swoje zadania?

Jaki pistolet do kleju na gorąco?

Pistolety do klejenia na gorąco cieszą się dużą popularnością, gdyż są niezwykle uniwersalne. Mogą być stosowane między innymi do:

  • klejenia elementów wykonanych z plastiku,
  • różnego rodzaju prac montażowych,
  • napraw wyrobów ceramicznych,
  • fugowania,
  • wypełniania rys,
  • uszczelniania otworów.

Jeżeli zależy nam na tym, aby zyskać jak najbardziej uniwersalny sprzęt, przy wyborze pistoletu zwróćmy uwagę przede wszystkim na zestaw końcówek roboczych. Najtańsze modele pistoletów zwykle wyposażone są w jedną dyszę, która nie zapewnia dużej precyzji. Takim urządzeniem będziemy mogli wykonywać jedynie ograniczony zakres prac – podstawowe klejenie.

Droższe modele pistoletów mają bardziej precyzyjne końcówki robocze, które można wymieniać. Dzięki temu wykonywanie zróżnicowanych i drobnych napraw jest jak najbardziej możliwe.

Wybierając urządzenie, warto również zwrócić uwagę na pojemność akumulatora. Im jest ona wyższa, tym z większym i cięższym urządzeniem mamy do czynienia. Nie wymaga ono jednak aż tak częstego ładowania jak w przypadku małych baterii, dzięki czemu nie musimy przerywać pracy.

Jeżeli zależy nam na ciągłości pracy, wybierzmy model wyposażony w przewód zasilający. Musi on być odpowiednio długi, aby klejenie odbywało się w komfortowych warunkach. Sprzęt tego typu jest mniej mobilny, jednak zapewnia pracę bez przerw, o ile mamy stały dostęp do prądu.

Jak wybrać pistolet do klejenia na gorąco? Najważniejszy parametr

Decydując się na kupno pistoletu do kleju na gorąco, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc. To najważniejszy parametr, który wpływa między innymi na:

  • czas oczekiwania na rozgrzanie urządzenia do temperatury roboczej,
  • wygodę użytkowania urządzenia,
  • możliwość wystąpienia wycieków kleju.

Im wyższa moc, tym czas oczekiwania na rozgrzanie grzałki do temperatury roboczej jest krótszy. W przypadku najmocniejszych urządzeń – sięgających 500 W – zajmuje to około dwóch minut. Najsłabsze pistolety wydłużają ten czas nawet czterokrotnie.

Co więcej, mniejsza moc zwiększa ryzyko wystąpienia wycieków kleju. Wśród użytkowników istnieje bowiem tendencja do korzystania ze spustu, zanim grzałka osiągnie odpowiednią temperaturę, co prowadzi do ubytku kleju.

Na rynku znajdziemy pistolety do klejenia nie tylko mające moc 500 W, ale również tanie modele 10-30 W. Sprawdzą się one w modelarstwie, drobnych pracach naprawczych oraz wykonywaniu dekoracji i ozdób.

Jeżeli dopiero co rozpoczynamy swoją przygodę z klejeniem na gorąco, warto zdecydować się na pistolet, który będzie posiadał wskaźnik temperatury. Gdy grzałka za bardzo się rozgrzeje, zapali się ostrzegawcza dioda, która poinformuje użytkownika o konieczności zmniejszenia temperatury.

Jeśli obawiamy się, iż takie zabezpieczenie nie jest wystarczające, możemy pokusić się o model z wbudowanym termostatem. Automatycznie wyłączy on pistolet, aby nie doprowadzić do jego przegrzania, a w konsekwencji zniszczenia.

Na rynku znajdziemy wiele pistoletów do kleju na gorąco. Różnią się one między sobą wieloma parametrami użytkowymi. Analizując moc urządzenia, pojemność akumulatora czy też rodzaj dołączonych do zestawu końcówek roboczych z łatwością dostosujemy urządzenie do naszych potrzeb.

 

Materiał zewnętrzny


Autor

Redakcja

bezpiecznyrynekpracy.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)