Opryskiwacze samojezdne - nowa generacja sprzętów rolniczych
Opryskiwacze to urządzenia szeroko wykorzystywane w branży rolniczej - oprysków dokonuje się na niemal każdym typie uprawy. Dynamiczny rozwój, który odbywa się w tym dziale gospodarki spowodował, że gospodarstwa stają się coraz większe i potrzebny jest wyspecjalizowany sprzęt, aby zaspokoić ich potrzeby. Dlatego też coraz bardziej popularne stają się opryskiwacze samojezdne, które dają o wiele więcej możliwości, niż tradycyjne urządzenia. Czym charakteryzuje się ten sprzęt i jak wpływa na funkcjonowanie gospodarstw o dużym areale?
Czym właściwie jest opryskiwacz?
Tradycyjne opryskiwacze są montowane bezpośrednio na tyle ciągnika lub mają formę autonomicznej przyczepki na kołach. Budowa i zasada działania urządzenia jest niezwykle prosta. Całość składa się ze zbiornika na płyn oraz dysz, połączonych z nim cienkimi rurkami. Niektóre opryskiwacze można rozkładać, dzięki czemu znacznie zwiększają zakres oddziaływania i nadają się do większych przestrzeni. Mniejsze, mobilne wersje nadal jednak nie zaspokajają rosnących potrzeb gospodarstw wielkopowierzchniowych. Tu właśnie z pomocą przychodzą wersje samojezdne. Jeśli poszukujesz miejsca, gdzie mógłbyś zakupić lub bliżej sparwdzić funkjconalność takiego sprzętu, warto udać się do Tyszowiec w województwie Lubelskim. Znajduje się tam renomowany salon ze sprzętem rolniczym w którym będziemy mogli sparwdzić jaki opryskiwaczm, będzie dla nas najodpowiedniejszy. Więcej na https://arpis-tyszowce.pl/opryskiwacze .
Opryskiwacz samojezdny - sprzęt do zadań specjalnych
Opryskiwacze samojezdne wyglądem przypominają trochę niewielki kombajn na cienkich, wysokich kołach. W niektórych modelach kabina i całe nadwozie znajduje się na wysokości przekraczającej 3 metry! To pozwala na dokonywanie oprysków rozwiniętych upraw. Długość pracy na jednym zbiorniku jest nieporównywalnie większa, w porównaniu do pozostałych typów opryskiwaczy. Do tego większość nowoczesnego sprzętu posiada ogromny rozstaw ramion, co zmniejsza liczbę koniecznych powtórzeń.
Wydajność - największa zaleta opryskiwaczy samojezdnych
Omawiane opryskiwacze pozwalają na dokonanie oprysku na rozwiniętych już plonach, a dzięki dużemu prześwitowi pomiędzy kołami (które nota bene z tych samych powodów są bardzo cienkie) można dokonać koniecznej interwencji przy minimalizacji jakichkolwiek strat. Prześwity niektórych maszyn przekraczają 2 metry. Poza tym opryskiwacze samojezdne to gwarancja zwiększonej wydajności - posługiwanie się sprzętem starego typu na ogromnych gospodarstwach byłoby z pewnością drogą przez mękę.
Wysoka jakość to wysoka cena
Za wspomnianą wyżej wygodę trzeba słono zapłacić. Ceny używanych opryskiwaczy samojezdnych zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Jednak koszt lepszego sprzętu to już kilkaset tysięcy lub nawet ponad milion złotych (za nowe pojazdy). Dla małych gospodarstw może to być nieprzekraczalna granica, jednak kiedy areał liczony jest w dziesiątkach czy setkach tysięcy hektarów, inwestycja w odpowiednie zaplecze wydaje się konieczna.
Opryskiwacze to urządzenia, które stanowią podstawę wyposażenia każdego rolnika. Odmienne ich wersje nadają się lepiej dla gospodarstw różnego typu. Jeżeli priorytetem jest jakość i wydajność, korzystnym wyjściem jest postawienie na opryskiwacze samojezdne. W wielu przypadkach jest to cena, którą warto zapłacić.
Zostaw komentarz