Czy pożyczka jest konieczna na sfinansowanie kosztów otwarcia gabinetu stomatologicznego?

31 lipca 2017

Każdy stomatolog chciałby posiadać swój gabinet stomatologiczny. Istnieje możliwość wynajęcia pomieszczenia, ale nie każde z nich posiada odpowiedni sprzęt i Sanepid nie zawsze taki gabinet odbierze jako zdatny do funkcjonowania. Ile zatem trzeba przeznaczyć pieniędzy, żeby przygotować gabinet?

Spełnianie przepisów określających warunki dla gabinetów

Przepisy określają wiele aspektów związanych z gabinetami stomatologicznymi. W gabinecie powinno być wydzielone około 10 do 12 metrów kwadratowych gabinetu, przebieralnia dla pracowników, łazienka, poczekalnia i recepcja. Przepisy nakazują również wykorzystywanie mebli w jasnych kolorach, z materiałów, które łatwo utrzymywać w czystości. Najdroższym elementem gabinetu jest jego wyposażenie.

Elementy wyposażenia gabinetu stomatologa

Najdroższym elementem wyposażenia jest tak zwany unit dentystyczny, którego cena może dojść do 50 tysięcy złotych. Cena ta obejmuje jednostkę wraz z wyposażeniem. Podstawowym kryterium wyboru unitu powinna być możliwość rozbudowy o kolejne elementy i jego funkcjonalność. Drugim w kolejności kosztem są narzędzia niezbędne do wykonywania zabiegów. Narzędzia te kupimy za około 10 tysięcy złotych. Jeżeli chcemy być bardziej konkurencyjni na rynku musimy wyposażyć gabinet w dodatkowe urządzenia takie jak aparat do zdjęć RTG czy lampy ultradźwiękowe. Ciężko jednak ustalić konkretne koszty z tym związane z uwagi na bardzo duże zróżnicowanie cen tych sprzętów.

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Wyposażenie gabinetu a kredyt 

Otwarcie własnego gabinetu dentystycznego to bardzo duży wydatek. Należy zakupić wyposażenie, które jest niezbędne do wykonywania podstawowej działalności, ale również trzeba dokupić elementy, które będą rozszerzały zakres działalności. Na początek istnieje możliwość zmniejszenia kosztów otwarcia poprzez zakup sprzętu używanego. Pomimo takiego zabiegu, wartość początkowej inwestycji może przekroczyć nawet 100 tysięcy złotych, co nie należy do małych wydatków. Osoby, które z zawodu są dentystami i wcześniej pracowali dla kogoś nie są w stanie odłożyć tak dużej kwoty. Z tego powodu założenie własnego gabinetu wiąże się bardzo często z finansowaniem zewnętrznym w postaci kredytu.

Czy warto posiadać własny gabinet?

Lekarze większości specjalizacji posiadają własne gabinety. Niektóre specjalności są mniej lub bardziej oblegane. Gabinety dentystyczne są jednymi z najczęściej wykorzystywanych przez pacjentów. Pomimo dużej konkurencji, bardzo dużo pacjentów leczy swoje uzębienie prywatnie więc w wielu miejscach są kolejki. Duże koszty inwestycji początkowej odstraszają początkujących dentystów. Zastępczym rozwiązaniem może być założenie spółki z innym specjalistą. Dzięki temu zmniejszą się koszty początkowe i szybciej pojawią się zyski. Jeżeli wspólnicy będą rzetelnie wykonywać swoje zadania, to zadowoleni klienci będą gabinet polecać rodzinie i swoim znajomym, co przełoży się na zwiększenie ilości obsługiwanych pacjentów i jeszcze większe zyski.


Autor

Redakcja

bezpiecznyrynekpracy.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)