Który portfel Bitcoin wybrać?

5 lipca 2017

Osoby, które korzystają z walut cyfrowych (tak zwanych kryptowalut), często mają dylemat, z jakich portfeli powinni korzystać. Zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani użytkownicy powinni bowiem wiedzieć, że portfele Bitcoin różnią się od siebie wieloma cechami.

Zgodnie z opinią specjalistów, waluty cyfrowe są obecnie coraz bardziej popularne i posiadają wiele zalet, które przeważają nad walutami tradycyjnymi. W dzisiejszych czasach wiele ludzi decyduje się na trzymanie swoich oszczędności w kryptowalutach, a w przyszłości trend ten będzie rósł. Oczekiwania użytkowników z całego świata są często bardzo różne, jednak każda osoba powinna znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla swoich oczekiwań. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, jaką ilość środków chcemy przechowywać w walucie cyfrowej. W przypadku bardzo dużych kwot należy bowiem zapewnić sobie jak największy poziom bezpieczeństwa, co również wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Istnieją również portfele dużo prostsze i tańsze, które zapewniają szybki dostęp do zgromadzonych przez nas środków.

Portfele przeglądarkowe

Najczęściej wykorzystywanym portfelem Bitcoin jest portfel przeglądarkowy blockchain.info. Jego główną zaletą jest fakt, że jest on szybki i dostępny z każdego urządzenia z dostępem do internetu, bez potrzeby instalowania zbędnego oprogramowania. Obsługa jest również bardzo intuicyjna, a dodatkowym plusem jest również obsługa języka polskiego. Nie jest to jednak rozwiązanie zalecane dla osób, które chcą używać dużej ilości środków. Powierzając swoje pieniądze takim firmom powinniśmy im w pełni ufać, tak samo jak w przypadku banków.

Portfele mobilne

Ten rodzaj portfeli występuje w formie aplikacji na smartfona, w zależności od jego systemu operacyjnego oraz dodatkowych zabezpieczeń. Dzięki nim możemy bardzo szybko zapłacić za nasze zakupy, co przekłada się na dodatkową wygodę oraz mobilność. Minusem jest jednak problem z zapewnieniem anonimowości, dodatkowo mogą wystąpić problemy w przypadku kradzieży lub utraty urządzenia. W tym przypadku również należy wystrzegać się trzymania się dużych pieniędzy. Portfel powinien być więc zabezpieczony silnym hasłem, które zabezpieczy go przed nieautoryzowanym dostępem osób trzecich. Musimy jednak pamiętać, że bezpieczeństwo środków zależy przede wszystkim od nas i konfiguracji systemowej naszego systemu operacyjnego.

mobilny portfel

Portfele papierowe

Portfele papierowe stanowią najbardziej zaawansowany system, który zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, dlatego wykorzystywany jest do przetrzymywania większych kwot. Są one portfelami offline, co chroni jest przed atakami z internetu, jednak musimy dbać o ich właściwe przechowywanie, na przykład na szyfrowanym nośniku danych. Są bardzo wygodne i proste w użyciu.

Portfele sprzętowe

Ten rodzaj staje się coraz bardziej popularny na rynku. Zamawia się go przez internet, a ich ceny sięgają nawet 200 euro. Po ich otrzymaniu musimy je zarejestrować i aktywować, czasami również ściągnąć odpowiednie oprogramowanie, na przykład klienta, dzięki któremu możemy dokonać operacji. Zdecydowana większość z nich posiada wyświetlacz, który umożliwia łatwe wykonywanie operacji. Zabezpieczenie portfela sprzętowego opiera się na haśle oraz dodatkowym kodzie pin, jednak w razie utraty urządzenia wciąż możemy mieć dostęp do środków za pomocą tak zwanego seeda.

PODSUMOWANIE

Żaden portfel nie jest w stanie zagwarantować nam pełnego bezpieczeństwa naszych środków, ponieważ to w dużej mierze zależy od nas. Każda osoba jednak powinna znaleźć rozwiązanie, które spełni jej oczekiwania, dlatego warto jest zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi poszczególnych rodzajów portfeli.


Autor

Redakcja

bezpiecznyrynekpracy.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)