CFA, czyli Chartered Financial Analyst – egzamin dla najlepszych doradców finansowych i inwestycyjnych

25 października 2017

Oferta kursów i szkoleń w dziedzinach takich jak doradztwo finansowe i doradztwo inwestycyjne jest w Polsce bardzo szeroka. Wybierać można spośród warsztatów, wykładów czy nauki zdalnej lub przez Internet. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić ile z nich przekazuje rzetelną wiedzę, którą uczestnicy z powodzeniem będą mogli wykorzystać w codziennej pracy, a poświadczenie uczestnictwa w takim kursie bądź szkoleniu da możliwość rozwoju kariery i awansu. Są jednak takie, które wszystko to gwarantują.

Jednym z najbardziej wartościowych certyfikatów, który otwiera drzwi do instytucji finansowych na całym świecie otrzymuje się po zdaniu egzaminu CFA, czyli Chartered Financial Analyst. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych i uznanych na całym świecie tytułów zawodowych, który można zdobyć jako doradca finansowy, doradca inwestycyjny lub pracownik szeroko rozumianej bankowości i finansów. Czym jest CFA, jak zdać ten egzamin i co można dzięki niemu zyskać? Każda osoba pracująca w finansach powinna zapoznać się z odpowiedziami na te pytania.

CFA Institute – stowarzyszenie doradców finansowych i inwestycyjnych

W 1947 roku przedstawiciele zawodów finansowych z Bostonu, Chicago, Nowego Jorku i Filadelfii uznali, że więcej mogą osiągnąć dzięki wzajemnej współpracy, wymianie wiedzy i doświadczeń. Założyli więc stowarzyszenie, które miało zrzeszać doradców finansowych, doradców inwestycyjnych, a także pracowników bankowości i finansów. Ich celem było nie tylko pomnażanie zysków instytucji, które reprezentują, ale również wypracowanie najefektywniejszych metod pracy, a także kodeksu postępowania i etyki zawodowej.

Owocem tej współpracy było stworzenie certyfikatu Chartered Financial Analyst, czyli właśnie CFA. Egzamin, po którym przyznaje się ten certyfikat po raz pierwszy zorganizowano w czerwcu 1963 roku. Podeszło do niego wówczas 284 kandydatów. Już wtedy, od razu otrzymanie certyfikatu było poświadczeniem najwyższych umiejętności, wiedzy i etyki zawodowej.

Od tamtych czasów wiele się zmieniło. Przede wszystkim organizacja – CFA Institute – przerodziła się z lokalnego stowarzyszenia w instytucje o zasięgu globalnym. Dość powiedzieć, że jej członkowie żyją w 150 krajach świata, a w 60 państwach utworzono oddziały. Zmiany przeszedł również sam egzamin CFA. W czerwcu 2017 roku podeszło do niego aż 172 tysiące osób. Zmieniono również nieco jego formułę – obecnie jest to egzamin trzystopniowy, a każdy stopień oznacza poświadczenie jeszcze wyższych kompetencji. Nie zmieniło się natomiast to, że tak samo jak na początku, tak i dziś certyfikat CFA jest prestiżowym wyróżnieniem, które daje szerokie możliwości rozwoju i awansów, a także otwiera drzwi do pracy w największych instytucjach finansowych na całym świecie.

Co sprawdza egzamin CFA?

Było już wspomniane, że egzamin CFA na przestrzeni lat zmieniał swoją formułę. Dziś jest to egzamin trzystopniowy. Do każdej z części można przystąpić maksymalnie raz w roku, więc aby zdobyć najwyższy certyfikat CFA trzeba poświęcić minimum trzy lata (wyjątkiem jest część I, do której mozna podchodzić dwa razy w roku). Warto też powiedzieć, że nie każdy może przystąpić do takiego egzaminu. Zakłada on bowiem, że kandydat posiada już podstawową wiedzę na temat doradztwa finansowego lub inwestycyjnego, a wiedza na egzaminie CFA jest jej znacznym rozszerzeniem. W związku z tym kandydat musi mieć co najmniej tytuł licencjata albo inżyniera, może być też studentem ostatniego roku studiów pierwszego stopnia. CFA Institute premiuje również wiedzę praktyczną, więc przepustkę do egzaminu daje także 4-letnie doświadczenie zawodowe. Warto wspomnieć również, że egzaminy odbywają się zawsze w czerwcu, poza egzaminem pierwszego stopnia, który organizowany jest i w czerwcu i w grudniu.

Podział egzaminu na trzy stopnie w praktyce oznacza, że pierwszy stopień sprawdza wiedzę z najszerszego zakresu. Chodzi między innymi o matematykę finansową, statystykę i prawdopodobieństwo, zagadnienia z mikro- i makroekonomii, analizę sprawozdań finansowych, zarządzanie portfelem inwestycyjnym i podobną wiedzę „twardą”, ale sprawdzane są również kompetencje z etyki zawodowej.  Dwa wyższe poziomy sprawdzają bardziej szczegółową wiedzę z zakresu sprawozdań finansowych, zarządzania portfelem inwestycyjnym i inną, z której w swojej codziennej pracy będą mogli skorzystać wszyscy doradcy finansowi i inwestycyjni.

Jak przygotować się do egzaminu CFA

CFA Institute bardzo dba o to, aby przyznawany certyfikat był prestiżowy, więc trzeba być przygotowanym na duży wysiłek, aby zdobyć ten dokument. Dość powiedzieć, że zdawalność CFA waha się w przedziale 40-50%. W Polsce posiadaniem certyfikatu CFA może poszczycić się zaledwie około 420 osób. W praktyce samodzielne przygotowanie się do tego egzaminu jest zadaniem bardzo trudnym. Najlepszym rozwiązaniem dla doradcy finansowego lub doradcy inwestycyjnego, który chce zdobyć certyfikat CFA jest zapisanie się na specjalny kurs przygotowujący. Wybierając go warto zdać się na doświadczenie instytucji, która go oferuje, bo jest to gwarancja wysokiego przygotowania merytorycznego i rzetelności trenerów. Warto taki kurs dobrać również pod względem oferty pozaedukacyjnej – chodzić może na przykład o liczbę zajęć stacjonarnych, kontakt on-line, a także bardzo przydatną możliwość podejścia do egzaminu próbnego. Dzięki temu ten prawdziwy egzamin z pewnością niczym nie zaskoczy. Przykładem oferty kursu przygotowującego do egzaminu CFA jest ten, który można znaleźć pod tym linkiem - http://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/cfa,52/. Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć, że egzamin CFA przeprowadzany jest w języku angielskim, więc aby do niego podejść trzeba znać ten język w stopniu zaawansowanym.

CFA – czy warto?

Na świecie certyfikatem CFA może pochwalić się 120 tysięcy osób. Większość z nich jest uznanymi doradcami finansowymi i inwestycyjnymi, którzy pracują w największych instytucjach finansowych i piastują tam wysokie stanowiska. Według CFA Institute aż 13% spośród Polaków, którzy posiadają CFA zajmuje kierownicze stanowiska wyższego szczebla, 11% zajmuje się korporacyjnymi analizami finansowymi, a 10% stanowią bankowi analitycy inwestycyjni. Ogólnie ponad 90% z wszystkich osób z CFA w Polsce pracuje w szeroko rozumianej branży finansowej i ma możliwość wykorzystywać zdobytą wiedzę w codziennej praktyce zawodowej.

 

Materiał zewnętrzny


Autor

Redakcja

bezpiecznyrynekpracy.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)