Kawalerka, czyli sposób na dobrą inwestycję

8 maja 2017

W czasie gdy odkładanie pieniędzy na lokacie nie przysparza realnych dochodów, warto pomyśleć o zakupie nieruchomości. To jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania. Stały i pewny zysk przekonuje nawet do kredytowania inwestycji, gdyż przychody z najmu pokryją ratę kredytu i jeszcze będziemy na plus. Dobrze zacząć od czegoś małego, jak kawalerka.

Choć cena metra kwadratowego małego mieszkania jest zawsze większa, to różnicę wyraźniej odczujemy wydając mniej na opłaty i wykończenie lokalu. Łatwiej też jest sprzedać takie mieszkanie. Kawalerka więc wydaje się optymalnym rozwiązaniem dla początkującego rentiera.

Lepiej kupić nowe

Decydując się na wybór nieruchomości warto zakupić nowe mieszkanie. Nowe budownictwo i wysoki standard zawsze przyciągną najemców. Do tego dochodzą koszty remontu. W budynku od dewelopera łatwiej i taniej będzie zaaranżować przestrzeń, gdyż ominą nas kosztowne remonty związane na przykład z wymianą instalacji. – Realizujemy inwestycje w wielu polskich miastach. Praktycznie wszędzie jest grupa klientów, którzy poszukują małych mieszkań pod najem, w których nakłady na wykończenie będą niewielkie, a zyski z najmu zadowalające – mówi Monika Golec z firmy Budnex – Klienci najchętniej kupują lokale, które niebawem będą gotowe do odbioru, tak by inwestycja szybko zaczęła się zwracać. Przykładem tego może być Starołęcka Dolina w Poznaniu, gdzie klucze do mieszkania będzie można odebrać już za trzy miesiące, a kawalerka kosztuje ok 200 tys. zł – dodaje. Do ceny zakupu musimy doliczyć jeszcze koszty związane z wykończeniem i aranżacją lokalu.

Małe ale funkcjonalne

Wielkość mieszkania ma znaczenie zarówno dla kupującego jak i najemcy. Pierwszy chce wydać jak najmniej, drugi pragnie mieć atrakcyjne i funkcjonalne mieszkanie. Wybierając lokal na cele inwestycyjne kupmy taki, w którym sami moglibyśmy zamieszkać. Nietypowe mieszkania są trudniejsze w aranżacji, a wiele przeróbek może się okazać niemożliwych do wykonania. – Przy projektowaniu budynków wielorodzinnych zawsze dokładamy wszelkich starań by były one jak najbardziej funkcjonalne. Dla przykładu mieszkania w Starołęckiej Dolinie o powierzchni 33 mkw. mają aneks kuchenny, łazienkę, pokój dzienny i sypialnię. Taki rozkład pomieszczeń jest najbardziej poszukiwany przez potencjalnych najemców. – mówi Monika golec z firmy Budnex.

Aranżacja kawalerki

– Ważne jest również to, że do każdej takiej kawalerki przynależy balkon. W większości przypadków o powierzchni 12 mkw. To podnosi wartość nieruchomości i z pewnością ułatwia jej sprzedaż, gdy znowu potrzebujemy wolnych środków. – dodaje. Decydując się na wybór mieszkania warto też zwrócić uwagę na układ stron świata, po to by do naszego mieszkania wpadało jak najwięcej światła. Nie bez znaczenia jest też piętro, na którym jest mieszkanie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dla najemcy zawsze kluczowa będzie lokalizacja i otoczenie budynku. W dzisiejszym czasie ważna jest duża liczba miejsc parkingowych oraz dogodny dostęp do komunikacji miejskiej. Decydując się na wybór mieszkania w mieście warto też sprawdzić czy w okolicy są zielone tereny mogące służyć rekreacji oraz niezbędne lokale usługowe. Bardzo istotny jest też wygląd i jakość wykończenia części wspólnych oraz bezpośrednie otoczenie samej inwestycji. To one decydują o pierwszym wrażeniu potencjalnego najemcy.

Zakup mieszkania w celach inwestycyjnych jest dobrą alternatywą dla lokowania środków. Ważne jest jednak by o takiej „lokacie” myśleć długofalowo, tak by poniesione nakłady na wykończenie i aranżację mieszkania zdołały nam się zwrócić. Wybór odpowiedniego mieszkania i lokalizacji z pewnością przyniesie oczekiwane zyski.


Autor

Redakcja

bezpiecznyrynekpracy.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)