Czym jest Smart Contract?

9 lipca 2017

Smart Contrack jest bez wątpienia kolejnym krokiem, jaki jest dokonywany w technologii blockchain. Polega on na przejściu z transakcji finansowych do narzędzia, które będzie w sposób wdrażać zautomatyzowany warunki umów, przez co zostanie zminimalizowane nie tylko ryzyko błędu, ale również ewentualna manipulacja. 

Warto zaznaczyć, że Bitcoin pierwsze inteligentne i zarazem proste umowy zostały wprowadzone przez Bitcoina. Pozwalały one na wzajemne płatności pomiędzy zainteresowanymi użytkownikami. Vitalik Buterin wpadł na pomysł stworzenia własnej platformy, co w konsekwencji doprowadziło do powstania Ethereum. Bitcoin miał zbyt ograniczony język kodowania, co nie pozwalało na tworzenie własnych aplikacji blokowych. W 1994 roku Nick Szabo wynalazł i wprowadził Smart Contracts.

Jakie cele realizuje Smart Contract?

Warto się zastanowić, dlaczego ludziom są potrzebne tradycyjne umowy. Przyczyną jest brak zaufania pomiędzy zainteresowanymi stronami, które przystępują do zawarcia danej umowy. Inteligentne kontrakty są doskonałym rozwiązaniem, które gwarantuje, że rodzaj transakcji międzyludzkich może odbyć się w sposób korzystny dla zainteresowanych stron bez względu na stopień zaufania. 

Co to jest Smart Contract?

Gwarantem zaufania są zarówno umowy inteligentne, jak i tradycyjne papierowe. Występują pomiędzy nimi jednak pewne różnice. Umowy inteligentne nie są wypełnione trudnym do zrozumienia, prawnym językiem. Przeważnie prawnicy mnóstwo czasu poświęcają na sprawdzanie umów pod kontem prawnym. Z kolei umowy inteligentne są cyfrową wersją tradycyjnych papierowych umów. Przeważnie są to programy działające na platformie Ethereum w ramach technologii blockchain. ich celem jest związanie prawne osób, które są zainteresowane uczestnictwem w zawarciu danej umowy. 

Umowy inteligentne można porównać do kodu, który jest napisany w  języku Solidity. Kod ten należy następnie przekształcić w kod bajtowy i dopiero potem wydać do blokady jako inteligentny kontrakt. Warto zaznaczyć, że każda inteligentna umowa posiada własny adres blokowy. Działanie to polega na tym, że w przypadku nawiązania z kimś kontaktu, umowa będzie utworzona w ramach blokady i jej adres będzie dostępny tylko i wyłącznie dla stron, które są zainteresowane. Później można użyć adresu do  interakcji z inteligentną umową, a następnie wypełnić nakreślone zobowiązania i przejść do rozpoczęcia jej realizacji. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że inteligentne umowy mogą się także łączyć i tym samym współpracować z innymi umowami tego typu. Cały proces przebiega na zasadzie blokady, czyli realizacja inteligentnej umowy jest pewna, niezmienna, przejrzysta, niedroga i przede wszystkim zdecentralizowana.

inteligentne kontrakty

Dlaczego Smart Contracts zyskują na popularności?

Można wyróżnić kilka istotnych obszarów, w których Smart Contract będzie miał więcej zalet od umowy tradycyjnej, co powoduje, że jest zdecydowanie częściej wybieranym rozwiązaniem. Przede wszystkim inteligentne umowy gwarantują nie tylko prostotę i szybkość realizacji, ale również aktualizację w czasie rzeczywistym. Umowy tradycyjne w tych trzech aspektach mają znacznie bardziej ograniczone pole manewru. Umowy inteligentne mogą ponadto wyeliminować nadmiar scentralizowanych podmiotów, a także innych pośredników, którzy bardzo często wpływają na wzrost ryzyka. Umowy te charakteryzuje także dokładność samorealizacji i autonomia, co powoduje, że nie ma opóźnień w kwestii dostarczania uzgodnionych warunków umów. Technologia Blockchain gwarantuje również bezpieczeństwo, przejrzystość, pewność oraz słuszność inteligentnego wykonania umowy.

Umowy inteligentne dzięki swoim zaletom są wykorzystywane przez różne sektory. Część sektorów ma rzeczywistą aplikację, albo wykorzystuje z usług firm, które zajmują się daną dziedziną. Warto wiedzieć, że używanie umów inteligentnych jest dopiero we wczesnej fazie rozwoju. Wiodącą polską formą wykorzystującą Smart Contracts jest CCG Mining.

Jak pracuje Smart Contract?

Technologia blockchain wykorzystuje Ethereum w celu przetwarzania inteligentnych kontraktów, a także wymaga odpowiedniego paliwa do ich wykonania. Za pomocą paliwa dokonywane jest płacenie za moc obliczeniową do przetworzenia kontraktów

Przyszłe potrzeby biznesu zapewne spowodują, że najczęściej będą wykorzystywane hybrydy Smart Contracts i umów papierowych.


Autor

Redakcja

bezpiecznyrynekpracy.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)