Basen i dziecko – pierwsze wodne zabawy

20 lutego 2018

W życiu każdego malucha przychodzi taki czas, gdy musi on zmierzyć się z wodą. Zwlekanie z oswajaniem malucha z żywiołem zbyt długi czas może mieć negatywne konsekwencje w postaci strachu przed wodą czy trudności z nauczeniem się pływania, które jest niesamowicie istotne i często może się przydać w życiu każdego malucha. Dlatego też warto przyzwyczajać pociechę do wody już od niemowlęctwa, dzięki czemu będzie ona dla niego naturalna i chętnie będzie do niej wracał, ucząc się pływania i chętnie uczestnicząc w różnych wodnych zabawach.

Pierwsze zabawy w wodzie – jak się przygotować?

Nim zdecyduje się na zabawę z dzieckiem w wodzie, warto dowiedzieć się, jak odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo malucha. Wielu rodziców decyduje się na zajęcia zorganizowane w grupach z innymi rodzicami i ich maleństwami, którym przewodzi doświadczony instruktor, który w każdej chwili służy pomocą w kwestiach technicznych i w razie różnego rodzaju wypadków. Nauka pływania dla niemowlaków staję się coraz bardziej popularna i sporo rodziców decyduje się na nią, ciesząc się doskonałymi efektami.

Jednak tego typu zajęcia nie należą do najtańszych, dlatego część rodziców rezygnuje, gdy nauczy się, jak samodzielnie opiekować się dzieckiem podczas wodnych zabaw. W takim wypadku można więc pomyśleć o stworzeniu pociesze własnego miejsca do tego typu rozrywek. Dobrym rozwiązaniem będzie basen ogrodowy dla dzieci, który sprawi, że bez dodatkowych kosztów i oddalania się od domu maluch będzie mógł odkrywać niesamowity, wodny świat wraz z rodzicami. Istnieje wiele rodzajów tego typu akcesoriów: od tych najprostszych, dmuchanych o niewielkiej powierzchni, po wielkie, profesjonalne, w których swobodnie mogą relaksować się również dorośli. Wybór zależy od potrzeb i możliwości finansowych, jednak w przypadku najmłodszych dzieci liczy się przede wszystkim fakt, by mogły one obcować z wodą tak, by stawała się dla nich naturalnym środowiskiem.

Ekspert Hulahop.Pl radzi, by przed rozpoczęciem zabawy z dzieckiem w basenie, upewnić się, że zarówno sam zbiornik jak i pociecha są odpowiednio zabezpieczone. W przypadku basenów, które stoją cały czas na dworze, należy upewnić się, że są one czyste. Różnorodne drobnoustroje pochodzące z otoczenia mogą być szkodliwe dla wrażliwej skóry, podobnie ja mocne środki czyszczące, dlatego należy mieć to na uwadze, dbając o zbiornik.

Dziecko natomiast powinno być odpowiednio zabezpieczone, by zminimalizować szansę zakrztuszenia się czy topienia. By zapewnić bezpieczeństwo warto kupić rękawki, które pomogą utrzymać dziecko ponad powierzchnią wody. W wielu przypadkach sprawdzają się również specjalne koła ratunkowe dla najmłodszych ze specjalną wkładką, dzięki której dziecko nie ma możliwości wysunięcia się w kółka. Istotne jest również zadbanie o czystość, szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci. W tym celu warto wziąć pod uwagę pieluchy do pływania. Są to specjalnie pieluszki wykonane z bezpiecznego dla skóry, wodoodpornego materiału, które sprawią, że wilgoć i zanieczyszczenia z jej wnętrza nie dostaną się do wody. Jest to również skuteczny sposób, by zapobiec dostawaniu się piasku do wrażliwych stref intymnych malucha, gdy bawi się na plaży.

W co bawić się w wodzie?

Równie istotną kwestią, co zapewnienie bezpieczeństwa i higieny, jest odpowiedni dobór tematyczny zabaw, by zainteresować maluchy nie tylko samą wodą, ale również pływaniem, jednocześnie ukierunkowując działania pociech w taki sposób, by zabawa stawała się jak najbardziej rozwijająca i korzystna dla zdrowia dziecka. W przypadku niemowlaków wystarczy pływająca zabawka, po którą dziecko będzie sięgało, starając się odpychać od wody i poruszać w niej, w naturalny sposób ucząc się prawidłowych ruchów niezbędnych do późniejszej nauki pływania.

W przypadku nieco starszych dzieci możliwości jest znacznie więcej. Przede wszystkim warto zacząć od nauki pływania, do czego z pewnością zmotywują różnorodne akcesoria, takie jak rękawki, dmuchane koła ratunkowe, płetwy, deski do pływania, czy styropianowe rury. Im ciekawszy dizajn i kolorystyka, tym większa szansa, że maluch chętniej będzie wracało do wody. Tego typu akcesoria mają za zadanie nie tylko motywować, ale również wspomagać naukę pływania w możliwie najbardziej wszechstronny sposób.

Kiedy dziecko nauczy się już podstaw, można zacząć interesować je takimi wodnymi aktywnościami, jak piłka wodna – która nauczy je gry zespołowej i doszlifuje umiejętności pływackie, nurkowanie – które pozwoli obudzić w pociesze miłość do natury i ciekawość świata, jak również pływanie wyczynowe, które rozpoczyna się od nauki podstawowych styli, z czasem rozszerzając je o kolejne, coraz bardziej skomplikowane. Jak więc nie trudno zauważyć, możliwości jest wiele, a wspomniane w artykule zostały jedynie te podstawowe. Najważniejszym jest zadbanie o odpowiednio bezpieczne warunki zabawy i pomysłowość, która w połączeniu z dziecięcą wyobraźnią poskutkuje zaskakująco dobrymi efektami, które z pewnością ułatwią maluchom dalsze życie.

 

Materiał zewnętrzny


Autor

Redakcja

bezpiecznyrynekpracy.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)