Roboty nie zabiorą nam pracy, ale ją usprawnią

22 czerwca 2017

Zautomatyzowane środowiska pracy stają się codziennością, nikogo nie dziwi już „współpraca” z maszynami. Wielu jednak obawia się dnia, w którym roboty wyprą ludzi z rynku pracy. W rzeczywistości jednak te obawy są nieuzasadnione. Jak wynika z doświadczeń firmy ASSA ABLOY Mercor Doors, zastąpienie typowych i powtarzalnych czynności pracą maszyn pozwala przesunąć ludzi do zadań trudnych lub nawet niemożliwych do wykonania za pomocą robotów.

Dyskusja na temat ryzyka, jakie niesie automatyzacja trwa od wielu lat i z pewnością będzie trwała jeszcze przez dłuższy czas. Niezależnie jednak od wykonywanego zawodu, nie musimy obawiać się, że nasza profesja zniknie z powierzchni ziemi w najbliższym czasie. Wg danych raportu „Robotyka przemysłowa w Polsce'', wskaźnik gęstości robotyzacji w naszym kraju wciąż kształtuje się na niskim poziomie względem Europy. Mamy więc czas na to, aby do rewolucji (czy też ewolucji) technologicznej dobrze się przygotować. Wszystko zależy jednak od tego, na ile dany zawód łatwo jest zautomatyzować. Wśród tzw. profesji zagrożonych, najczęściej wymienia się handel (kasy samoobsługowe, zakupy przez internet), bankowość, czy np. transport. Najmniej zmartwioną grupą zawodową powinny być osoby, do których obowiązków należy właśnie… automatyzacja procesów. Chodzi oczywiście szeroko pojętą branżę IT. O tym, jak połączyć wysoce zautomatyzowany biznes z dużymi zespołami specjalistów dobrze wiedzą przedstawiciele firmy ASSA ABLOY Mercor Doors. W swojej fabryce w województwie opolskim firma nie przestaje ani wprowadzać innowacji technologicznych, ani też zatrudniać nowych ludzi.

- Nasza fabryka w Dobrzeniu Wielkim (nieopodal Opola) wydaje się najlepszym i najbliższym przykładem na to, że zautomatyzowane przestrzenie zawodowe nie zabierają ludziom miejsc pracy i w najbliższej przyszłości na pewno się to nie zmieni. Cały czas poszukujemy specjalistów – elektromechaników, lakierników, spawaczy ślusarzy, operatorów maszyn – a to tylko kilka przykładów. Zrobotyzowane stanowisko, np. spawalnicze (dedykowane do spawania standardowych konfiguracji) jest pewnym usprawnieniem, ale nie zastąpi człowieka, gdy trzeba wykonać niestandardowe działanie – komentuje Ireneusz Francik, dyrektor techniczny w fabryce ASSA ABLOY Mercor Doors.

Jak wynika z prognoz przedstawicieli firmy ASSA ABLOY Mercor Doors, w najbliższych latach do naszych obowiązków dojdą zadania, w których będziemy posługiwać się nowymi narzędziami. Zmianie ulegną również nasze kwalifikacje.

Robotyzacja w zrównoważonym stylu

Warto zwrócić uwagę także na to, że robotyzacja i automatyzacja niosą ze sobą przede wszystkim dużo dobrego – w przeciwnym razie ta transformacja po prostu nie miałaby miejsca. Dzięki technicznym usprawnieniom w codziennym życiu, wiele rzeczy możemy robić szybciej, sprawniej, taniej i… bardziej ekologicznie. Jak?

- Wszystkie działania, jakie podejmujemy w ramach automatyzacji, mają na celu między innymi ograniczenie zużycia energii. Za przykład może posłużyć zastąpienie gniazda energochłonnych pras mimośrodowych zrobotyzowanym stanowiskiem wypalarki plazmowej – komentuje Francik. - Zastosowanie na zrobotyzowanym stanowisku spawalniczym technologii lutospawania pozwoliło na zmniejszenie emisji par cynku do otoczenia, przy jednoczesnym zachowaniu cynkowej powłoki ochronnej w miejscach łączenia profili ościeżnic. Miało to pozytywny wpływ na zdrowie ludzi, ochronę środowiska oraz podwyższenie walorów produktu poprzez zmniejszenie ryzyka korozji – dodaje.

Automatyzacja pracy

Automatyzacja ma jednak miejsce nie tylko na takich stanowiskach, które wymagają wykorzystania siły fizycznej.  Dla przykładu, w ASSA ABLOY Mercor Doors, wszędzie tam gdzie to możliwe, drukowane karty stanowiskowe oraz drukowane dokumentacje techniczne zastąpiono monitorami lub telewizorami. Na urządzeniach wyświetlane są wszystkie niezbędne informacje dotyczące zleceń oraz w razie potrzeby rysunki techniczne. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie zużycia papieru.

Boisz się robotyzacji? Przestań

To, co powinniśmy wiedzieć, to fakt, że automatyzacja nie ma na celu zaszkodzić, tylko ułatwić nam życie. Zautomatyzowane rozwiązania to przede wszystkim rozwiązania bezpieczne. Za przykład może posłużyć przemysł transportowy, w którym wprowadza się innowacje mające na celu organizację szybkich i bezkolizyjnych przejazdów. Precyzyjne wyliczenia, inteligentne systemy i odsunięcie ludzi od zadań potencjalnie niebezpiecznych sprawia, że zmniejsza się nasze ryzyko zawodowe. W wielu zakładach produkcyjnych ludzie nie wykonują już ciężkich prac, a jedynie je nadzorują.

- Z uwagi na dużą wagę produkowanych przez nas drzwi, staramy się wszędzie tam, gdzie to możliwe unikać konieczności ich podnoszenia i przenoszenia przez ludzi. W związku z tym wdrożyliśmy windy oraz szereg urządzeń dźwigowych do podnoszenia skrzydeł drzwiowych. Każde z tych urządzeń obsługiwane jest przez jedną osobę – mówi Francik.

Remedium – rekwalifikacja

Jak wskazują analizy rynkowe, część osób funkcjonujących obecnie na rynku pracy, będzie musiała przekwalifikować się przynajmniej raz przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Najlepszym sposobem na to, aby ta konieczność nie była zaskoczeniem, jest wzięcie spraw w swoje ręce i szybkie działanie. Oferta kursów i szkoleń zawodowych jest niezwykle bogata, wystarczy odrobina inicjatywy. Łatwiej będzie w przyszłości – automatyzacja na rynku pracy wiąże się z reformą systemu edukacji, która z pewnością przed nami. W zrobotyzowanym świecie coraz większą rolę zaczynają pełnić systemy informatyczne i wiedza z zakresu technicznego. Wyzwaniem dla edukatorów będzie natomiast rozwijanie zyskujących na znaczeniu umiejętności ścisłych, przy jednoczesnej trosce o „odchodzące do lamusa” umiejętności humanistyczne i tzw. miękkie.  

Choć wielu z nas obawia się negatywnych skutków rewolucji technologicznej, możemy mieć pewność, że automatyzacja nie zabierze nam pracy, a jedynie poprawi jej komfort. Wystarczy, że będziemy chcieli pracować nad własnym rozwojem i zdobywać nowe umiejętności.


Autor

Redakcja

bezpiecznyrynekpracy.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)