Jaki wybrać atlas do ćwiczeń?

14 lutego 2018

W obecnych czasach wiele osób decyduje się na regularne uprawianie sportu. Wśród popularnych dyscyplin prym wiedzie bieganie czy jazda na rowerze. Dużo osób korzysta także z siłowni. Jednak niektórzy preferują ćwiczenia w domowym zaciszu, bowiem mogą realizować trening w spokoju, bez obecności osób postronnych, a do tego w wybranym przez siebie czasie. Taka domowa aktywność fizyczna to także spora oszczędność czasu, bowiem nie trzeba wsiadać w samochód czy publiczny środek transportu, aby dostać się do wybranego fitness klubu. Dobrymi urządzeniami do ćwiczeń w domu są atlasy treningowe. Co warto o nich wiedzieć, aby wybrać dobry model?

Do najczęściej kupowanych do domu sprzętów treningowych zaliczyć można rowerek stacjonarny, bieżnię czy wioślarza. Ale to nie wszystko. Atlas do ćwiczeń także stanowi bardzo atrakcyjne urządzenie, które pozwala na wzmocnienie różnych partii ciała. Przede wszystkim można go dostrzec na siłowni, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego rodzaju sprzęt zakupić do domu. Obecnie cena atlasów waha się od tysiąca do nawet kilkunastu tysięcy złotych, a wszystko zależy od tego, jak solidna jest konstrukcja i jakie funkcje oferuje dane urządzenie.

Czym jest atlas ćwiczeń?

Atlasy treningowe to urządzenia wielofunkcyjne, których główną zaletą jest to, że posiadają kilka stanowisk umożliwiających realizację różnych ćwiczeń. Przede wszystkim służą do kształtowania mięśni ramion, klatki piersiowej, grzbietu czy brzucha. W atlasach znaleźć można takie elementy jak: wyciąg górny i dolny, modlitewnik, butterfly czy ławka skośna. To idealny sprzęt dla początkujących amatorów wysiłku fizycznego, bowiem minimalizuje ryzyko kontuzji, np. w porównaniu z ćwiczeniami z wolnymi ciężarami.

Atlas treningowy – jaki powinien być?

Wiele osób zastanawia się, jaki atlas do ćwiczeń wybrać, aby móc w pełni korzystać z jego zalet. Bez wątpienia warto stawiać na modele cenionych producentów, aby mieć pewność, że posiadany sprzęt jest odpowiednio przygotowany i nie spowoduje urazów. Bardzo ważna jest kwestia gwarancji – atlasy treningowe są na tyle zaawansowanymi urządzeniami, że powinny posiadać gwarancję minimum na 24 miesiące. Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując atlas do ćwiczeń?

a)Wymiary – należy uważnie zaznajomić się z gabarytami rozłożonego atlasu, aby nie okazało się po zakupie, że jednak nie zmieści się w wyznaczonym pomieszczeniu. Atlasy z reguły zajmują dość sporo miejsca, więc nie można bagatelizować tej kwestii.

b)Konstrukcja – musi być solidna, np. wykonana ze stali. Tylko modele z wysokiej jakości materiałów zapewnią bezpieczeństwo osobie ćwiczącej, a także pozwolą na długoletnie korzystanie ze sprzętu.

c)Dostępne funkcje – im więcej ćwiczeń na danym atlasie będzie można wykonywać, tym lepiej. Warto je dobierać do własnych potrzeb. Oczywiście trzeba też wziąć pod uwagę, że im więcej funkcji posiada dane urządzenie, tym będzie ono droższe.

d)Obciążenie – każdy atlas oferuje konkretne obciążenie maksymalne, z którym będzie mógł ćwiczyć użytkownik. Dobrze jest dobierać je z myślą o przyszłości. Regularne treningi z pewnością pozwolą na korzystanie z coraz to większych obciążeń, dlatego warto pomyśleć o konkretnym zapasie w obciążeniu sprzętu.

e)Maksymalna waga użytkownika – jak to bywa z każdym sprzętem treningowym, także w przypadku atlasów ważna jest maksymalna waga osoby ćwiczącej. Należy ją wziąć pod uwagę zwłaszcza wtedy, gdy użytkownik waży około 100 kg lub więcej.

 

Materiał zewnętrzny


Autor

Redakcja

bezpiecznyrynekpracy.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)