Beczki drewniane na alkohol i nie tylko

30 sierpnia 2022

Bardzo duża wytrzymałość oraz ponadczasowy wygląd to cechy, które wyróżniają wyroby z drewna. Należą do nich przede wszystkim beczki, które są niezwykle funkcjonalne i mają szerokie zastosowanie. Idealnym przykładem tego są beczki drewniane na alkohol.

Zakup beczek

Należy pamiętać, że powinny one pochodzić od sprawdzonego i renomowanego producenta, który od wielu lat działa na rynku. W beczkach przechowuje się między innymi alkohol, który dojrzewa i przeradza się w whiskey.

Do najczęściej zamawianych beczek zalicza się beczki dębowe, które cechują się dużą trwałością. Wymagania klientów na ich temat cały czas rosną, dlatego firmy dostosowują się do obecnych trendów, popularnych na rynku.

Drewniane beczki wykorzystywane są głównie w kuchni. Dawniej popyt na nie był bardzo duży, stąd spora popularność zawodu (bednarz) w naszym kraju. Obecnie beczki uznawane są za towar luksusowy, w którym trzyma się kosztowne koniaki, wina oraz wspomnianą whiskey. Można je wykorzystywać też do kiszenia.

Z racji obecnych czasów zawód bednarza jest zanikającą profesją - duży, początkowy wkład własny, odstrasza potencjalnych przedsiębiorców, gdyż - by produkować wysokiej jakości beczki - potrzebna jest wiedza oraz doświadczenie, które zdobywa się latami.

Zalety beczek

Do największych zalet beczek zalicza się pracę ręczną, dlatego do ich tworzenia wymagane są zdolności manualne. Należy jednak pamiętać, że oferty zakładów bednarskich zawierają również inne drewniane naczynia, takie jak: wiadra, kufle, wanny oraz kadzie. Do produkcji używa się zazwyczaj drzewa olchowego, świerkowego, lipowego, dębowego lub sosnowego.

Takie produkty można bardzo często spotkać na targach rolniczych lub jarmarkach.

Bardzo duże znaczenie ma wybór drewna - od niego zależy wytrzymałość beczki. Takie produkty jak ogórki czy kapusta mogą być przechowywane w beczkach świerkowych lub lipowych. Beczki dębowe przeznaczone są zazwyczaj do przechowywania alkoholu, który potrzebuje czasu, by dojrzeć. Wraz z jego upływem trunek nabiera charakterystycznego aromatu oraz odpowiednich walorów smakowych.

Przy rodzajach beczek warto wspomnieć o beczkach sosnowych oraz bukowych, w których trzyma się przeważnie regionalne gatunki win.

Artykuł partnera


Autor

Redakcja

bezpiecznyrynekpracy.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)